2013. január 30., szerda

Dióspite




Idén bőven lett dió anyukáméknál és nagynénéméknél is. Így valószínűleg többször lesz diós sütemény.
Ez egy egyszerű diós sütemény, amit tényleg röpke fél óra alatt össze lehet állítani és tepsibe tenni.
A teteje egy kicsit most töredezett, sajnos fogalmam sincs miért, de ettől még nagyon gyorsan elfogyott, így még kóstolót sem tudtam vinni sehová.

20 dkg ráma
30 dkg liszt
1 tojássárgája
Kevés tejföl
Csipet só
2 ek. porcukor


A tésztának valókat összegyúrjuk, megfelezzük. Kinyújtva tepsibe tesszük az elsőt, a másik felét a töltelék tetejére. Figyelni kell a méretre, mert a töltelék folyós és rajta már nem tudjuk igazgatni a tésztát.


5 tojássárgája
6 púpozott ek.porcukor
1 citrom reszelt héja
15 dkg dió
6 tojás habja


Először a tojássárgáját habosra keverjük a porcukorral, hozzáadjuk a citrom héját, diót és végül a tojáshabot.
A felső lapot jobb ha egy kicsit villával megszurkáljuk, hogy a gőz tudjon kijönni.


Ha kihűlt porcukorral megszórjuk.

2013. január 22., kedd

Tönkölylisztes krumplis tészta


A tegnapi vitaminsalátából annyi maradt, hogy gondoltam készítek hozzá egy kis krumplis tésztát.  Mostanában ha tehetem inkább magam gyúrom. Nosztalgiából vagy nem is tudom, de szeretnék újra teljesen visszaszokni a házi tészta készítésére. Kicsit még "szórakozok" vele, hogy ne ragadjon össze a darabolásnál, de túl lisztes se legyen. De hát fog ez menni, valamikor ment, most is kell hogy menjen.
És hogy ne a megszokott legyen 2/3 része tönkölyliszt volt. Igaz, hogy mikor begyúrtam ettől barnás színe volt, de az ízén csak javított és a finom céklasalátával teljesen összepasszolt. Nagyon finom lett!
(Legközelebb csak tönkölylisztből gyúrom.)

2013. január 20., vasárnap

Pácolt csibecomb vitaminsalátával



Mai ebédhez már tegnap elkezdtem készülni, mivel a csibecombokat előző este bepácoltam. A húst külön is felrakom majd, hogy a lányok is el tudják készíteni. Olívaolaj, bazsalikom, oregáno, himalája sós fűszerkeverék, fokhagyma, citromlé, bors, majoránna, piros paprika, rozmaring volt a pácban. Másnap csak tepsibe téve, lefóliázva készre sütöttem.
Rántott gomba is volt, mert ugye egyfélét nem lehet főzni.
És hogy ebben a téli, bacilusokkal teli időben legyen egy kis vitamin forrásunk, nyers almás-céklás-sárgarépás salátát készítettem mellé. Arra gondoltam, hogy megse fogják kóstolni, de kellemesen csalódtam ízlett nekik. Na jó egy kicsit mérges is voltam, mert legkisebbem, aki 3.hete beteg és neki kéne legjobban az immunrendszerét erősíteni belese szagolt. L



A vitaminsalátához a céklát, sárgarépát és az almát nem túl apróra reszeltem. Sóval, pici mézzel, citromlével, olívaolajjal ízesítettem. Biztos lehetne még mással is, de ez volt a próba, mert még nem csináltam ilyet. Most már tudom, hogy sajnos, mert nagyon finom. Ismétlése lesz.
( A fotó sajnos nem tökéletes, dehogy teli van vitaminnal az biztos).


2013. január 19., szombat

Orosz almás sütemény



Ezt a receptet unokanővérem lányától kaptam vagy ezer éve. Valahogy mindig átsiklottam felette. Az ünnepek után már csak száraz sütemény maradt, s micsoda véletlen, hogy pont unokatesómékat vártuk és én délelőtt ezt sütöttem őket várva.
Az eredeti receptet csináltam, de azt mondták, hogy ők már többféle képen kipróbálták (gyümölcsökkel, kókusszal stb), úgy hogy kísérletezhetek én is. Egy igazán gyors sütemény, amit egy-két órával a vendégek jövetele előtt elkészíthetünk.

4 kis almát megpucolva, összedarabolva fél pohár rumba áztatunk.
25 dkg vaj
25 dkg liszt
25 dkg cukor
4 tojás
12,5 dkg apróra vágott dió v. mogyoró (én darált diót tettem bele)
1 cs. vaníliás cukor
1 cs. sütőpor
1,5 tk. fahéj
1,5 tk. kakaó

A tojásokat, vajjal, cukorral habosra keverjük. A száraz hozzávalókat összekeverve kanalanként belekeverjük, majd a végén óvatosan beleforgatjuk az almát is.


Tepsibe vagy kuglófformába tesszük és 170 fokon kb.40 percig (tűpróbáig) sütjük.


Tetejére csokimázt is tehetünk, de nem muszáj.
Én még az ünnepekre készülve olvasztottam fehér csokit és annak a maradékát újra olvasztva csorgattam a tetejére.
Sajnos a finomságát, puhaságát jelzi, hogy felszeletelve elfelejtettem lefotózni. Mire eszembe jutott, addigra már nem volt mit.

2013. január 11., péntek

Tárkonyos-tejszínes raguleves



Volt egy kis csomag csibemellem, amit ragulevesnek szántam, de mos egy kicsit másként gondoltam elkészíteni. Nagyon szeretem a tárkonyt, s most evvel és egy kis tejszínnel bolondítottam meg. Nagyon jó lett.
Kb. 40 dkg csibemellet felkockáztam, kevés olajon fehéredésig pirítottam, majd 4 db feldarabolt fehér és sárgarépát, 1 fej felaprított hagymát raktam rá. Sóztam, borsoztam és bőven megszórtam tárkonnyal.
Mikor megpuhult minden, főzőtejszínnel és 1 ek. étkezési keményítővel besűrítettem, és még egyet pottyantottam rajta.


2013. január 6., vasárnap

Sajttal és besamellel töltött fasírt



Még az ünnepekre készült ez a töltött fasírtrúd. Eredetileg Stefániát szerettem volna, de legkisebbem kijelentette, hogy ő nem szereti a tojást benne és köszöni szépen nem kér belőle.
Most mi legyen, mégis csak ünnep lesz, valami olyat kellett kitalálnom, hogy mindenki megegye. Így jutott eszembe, hogy a besamelles ételeket mindenki megeszi már csak össze kellett hoznom a kettőt. Csináltam egy kicsit sűrűbb besamellt, amibe 3 főtt tojást még belereszeletem, ízesítettem sóval, borssal.


A darált húst szokásos módon befűszereztem, sonkaszeleteket raktam rá, erre jött a besamel, majd egy kis darab sajt.

Feltekertem és zsírozott jénaiba tettem.


Megszórtam egy kis zsemlemorzsával és jó pirosra sütöttem.
Legkisebbnek is ízlett, azt mondta így bármikor megeszi. Nem száraz, mint a tojással, hanem annál jóval krémesebb. Krumplipürével neki tökéletes ebéd lett.