2011. október 26., szerda

Habos almás


Még a múlt héten vettünk 2 kg almát. Valahogy most nem igazán ették, ezért neki álltam almás receptek után kutakodni. Nem mintha nekem nem lenne jó pár.
Találtam egy almás-habos süti képet, de az oldal megszűnt. A kép azonban olyan jól nézett ki, hogy nem hagyott nyugodni a gondolat, hogy nem igaz, hogy valaki nem sütött még ilyet vagy hasonlót. Így jutottam el Chilii&csoki konyhájába. Mikor nála megláttam, már tudtam ez az, ez kell nekem. Az Ő régi családi receptje, de remélem, ha egyszer lesz unokám, azt mondja majd, hogy a mama találta valakinél és milyen jó, hogy már nekünk is meg van. (Na jó, nem álmodozom!) Mindenesetre köszönöm, hogy megtaláltam és elkészíthettem!

25 dkg liszt
10 dkg porcukor
14 dkg hideg vaj
4 tojássárgája
1 ek. citromlé
1 tk. sütőpor

1 kg reszelt alma
Fahéj
Porcukor
Sárgabarack lekvár

6 tojásfehérje
25 dkg porcukor
1 ek. citromlé

A tészta hozzávalóit összegyúrtam (sietni kell, mert a vaj a kéz melegétől gyorsan olvad és nagyon ragacsos lesz), majd a tállal együtt a hűtőbe tettem. Míg egy kicsit visszahűlt, addig lereszeltem az almát és megdinszteltem. Ízlés szerint tettem bele fahéjat és cukrot.


Ezután a tésztát lisztezett deszkán kinyújtottam, majd tepsibe tettem, villával megszurkáltam és ment az előmelegített 200 fokos sütőbe 10 percre.


10 perc után kivettem, megkentem 5-6 ek. lekvárral, majd rátettem az almát. Visszatettem a sütőbe és még kb.20 percet sütöttem, de már csak 180 fokon.


Addig felvertem a tojásfehérjét kemény habbá. 20 perc után rásimítottam a habot az almára és ismét visszatettem kb.15 percre.


2011. október 22., szombat

Lekváros derelye (Barátfüle)


Nem mostanában készítettem barátfülét, vagy ahogy többen ismerik derelyét. Gyerekkoromban sokkal többször ettük, mint ahogy nekem mostanság eszembe jut. Pedig nagyon finom, egyszerű étel. Anno, anyukám sima gyúrt tésztából készítette, de én mostanság, hasonlóan a gombóchoz, inkább a krumplis tésztát részesítem előnyben.

50 dkg burgonya
Kb.25 dkg liszt
3 tojás
Csipet só

Sütésálló lekvár
(bármilyen ízben, nekem most birsalma volt)

20 dkg zsemlemorzsa
Kb. 5-6 ek. olaj
1 mk. fahéj
Porcukor

A burgonyát sós vízben megfőztem, majd krumplinyomón áttörtem. Mikor langyosra hűlt, összegyúrtam a tojásokkal, csipet sóval és annyi liszttel, amennyitől jó rugalmas tésztát kaptam.


Lisztezett deszkán vékonyra nyújtottam, és most csak gyorsan késsel kb. 4*4-es kockákra felvágtam.
Mindegyik közepére lekvárt tettem, háromszögletűre hajtottam és a széleit jól lenyomkodtam.


Forrásban lévő sós vízben addig főztem, míg a víz felszínére jöttek.
Közben az  olajban megpirítottam a zsemlemorzsát, amit fahéjjal ízesítettem és erre szedtem ki a derelyét.

2011. október 18., kedd

Tejszínes, burgonyapelyhes hús


Tegnap egy nagyon egyszerű és gyors husi volt ebédre. Néha már nagyon nehéz kitalálni, hogy mi is legyen, ami egy kicsit új, nem a megszokott. Valahol, valamikor már találkoztam vele és csak úgy rémlett, hogy hogyan is kell elkészíteni. Nem mertem egyszerre többet csinálni, csak 8 szelet húst. Próbának épp elég, gondoltam, de olyan kapós volt, hogy hamarosan ismételni kell, de már duplázva. Puha, omlós és finom.

8 szelet karaj (lehet csibemell is)
2 tojás
1,5 dl főzőtejszín
3 ek. burgonyapehely
Bors
(aki szereti, pici fokhagymakrém)

A felvert tojásba öntöttem a tejszínt, belekevertem a burgonyapelyhet és fűszereztem.
(A burgonyapehely, ha sokáig áll, akkor megdagad a folyadékban, így tejszínnel vagy tejjel lehet hígítani.)
A sózott, klopfolt húst, először lisztbe, majd a masszába forgattam, majd bő olajban szép pirosra sütöttem.


2011. október 17., hétfő

Burgonyás kenyér


Már régóta készültem, hogy krumplis kenyeret sütök. Ma végre minden összejött hozzá. Kedvem is, időm is úgy alakult, hogy sikerült. Macerásabbnak gondoltam, de rá kellett jönnöm, hogy egyáltalán nem az. Több helyen is utána olvastam, hogy miből mennyit és hogyan. Az én verzióm a jól bevált fehér kenyérhez hasonló, szinte csak a krumplitól más. Alig vártam, hogy megsüljön és már langyosan ettem is a csücskét, mert nekem az a legfinomabb.

60 dkg BL80 liszt
40 dkg főtt sós burgonya
20 dkg öregtészta
2 mk. só
Csipet aszkorbinsav
1 dkg friss élesztő
Csipet cukor
1 ek. olaj
Burgonya főzővize

A hozzávalókat kézzel bedagasztottam. Folyadéknak elég volt a burgonya főzővize, így nem kellett pótolnom. Duplájára kelesztettem, formáztam, ment a kacsasütőbe, még egyszer kelesztettem.


 Majd 180 fokon kb.50 perc alatt szép pirosra sütöttem.


2011. október 15., szombat

Lecsós sertéspörkölt


Bármilyen szaftos húst szeretünk. S ezért elég sűrűn is kerül az asztalra. Próbálunk néha változtatni a megszokott pörkölt-tészta vagy pörkölt-nokedli soron.
Ez most is így volt, s lett a lecsós húshoz most zöldséges krumpli. Nem rossz párosítás.
Mindenkinek ízlett.

1 kg comb
1 nagy fej vöröshagyma
5 db paprika
3 db paradicsom
Bors
Paprika
olaj
1,5 kg burgonya
1 csokor zöldség zöldje

A hagymán fehéredésig pirítottam a húst, majd fűszereztem és annyi vizet öntöttem rá, ami épphogy ellepi. (Nem szabad sokat, mert a paprika-paradicsom is fog levet engedni.) Mikor félig megpuhult hozzáadtam a paradicsomot, paprikát és készre főztem.
Közben sós vízben megfőztem a burgonyát, majd a vizet leöntve róla, összekevertem a kevés olajon dinsztelt zöldség zöldjével.



2011. október 12., szerda

Vargabéles


Még a hétvégén bukkantam rá erre a számomra ismert, de elfelejtett receptre. Valamikor, amikor még gyesen voltam egyszer már elkészítettem, de nem is emlékszem, hogy vajon ízlett-e vagy nem. A lányok még kicsik voltak, így most csak néztek rám, hogy miről is beszélek.
Először Toma konyhájában, majd tőle „átlépve” Trinity blogjában is ráakadtam.
Ez jel gondoltam. Itt az idő újra gondolni és elkészíteni. Mivel nagycsalád vagyunk, ezért kicsit felturboztam a hozzávalókat és ma elkészítettem. Ebből a mennyiségből 6-n, de akár 8-n is bőven jól laknak.
Nagyon finom, könnyű második fogás lett, ami a babgulyás után üdítően hatott.
Mellé, a nyáron befőzött kicsit hígabb meggylekvárt öntöttem. Nagyon pikáns ízű volt együtt.

35 dkg cérnametélt
1 kg túró
7 tojás
20 dkg ráma
35 dkg porcukor
2 cs.vaníliás cukor
2 dl tejföl
1 citrom reszelt héja
Olaj
1 tojás a kenéshez
6 réteslap

A tésztát sós vízben kifőztem, majd hideg vízzel leöblítve félre tettem.
A tojások sárgáját a puha rámával és a cukorral + vaníliás cukorral habosra kevertem, majd hozzáadtam a túrót, tejfölt, citromhéjat.
Apránként hozzákevertem a tésztát, végén pedig óvatosan a 7 tojás habját.


Kiolajoztam egy 25*30-as tepsit, beleterítettem az első réteg réteslapot, olajoztam, majd a második és harmadik lapot ugyanígy raktam.
Ráöntöttem a túrós masszát, utána betakartam a maradék 3 lappal. Az utolsó lapot nem olajoztam, hanem 1 tojást felvertem és rákentem a tetejére.
170 fokos sütőben 40 percig sütöttem.




2011. október 9., vasárnap

Sajtos tejszínes csibemell


A mai ebéddel nem sok dolgom volt. Egyszerű és gyors. Fél óra munka sincs vele. Már régen készítettem, de most nagylányom unszolására, hogy csibemellből legyen valami, előkerestem. Kaptam tőle egy piros pontot.

1 kg csibemell
3 tojás
20 dkg sajt
Liszt
Bors
Vaj
2 dl főzőtejszín

A csibemellet amilyen vékonyra tudtam felszeleteltem, hogy lehetőleg ne kelljen klopfolnom. Sóztam, borsoztam.
Lisztbe, tojásba, majd reszelt sajtba forgattam. Kivajazott tepsibe tettem sorban egymás mellé és még kevés vajat daraboltam a tetejére.
A visszamaradt tojást kb.1 ek. liszttel és a tejszínnel simára kevertem és a húsra öntöttem.
Lefóliáztam, 200 fokos sütőben 30 percig sütöttem, majd a fóliát levéve pirítottam. 
Míg sült, egy francia saláta alapot pároltam köretnek mellé.


2011. október 8., szombat

Darált hússal töltött burgonyarolád tejfölös besamel mártásban


Ha van egy kis időm, szívesen belefogok kicsit időigényesebb ebéd elkészítésébe is. Mostanában kikapcsol és pihentet, ha nyugodtan főzőcskézhetek a konyhámban. Egy ilyen napon készült ez az ebéd is.

50 dkg darált hús
1 fej vöröshagyma
Bors
Paprika

80 dkg burgonya
60 dkg liszt
3 tojás,

A darált húst a dinsztelt hagymán fehéredésig pirítom, majd fűszerezem és kevés vízzel készre főzöm.
A burgonyát sós vízben puhára főzöm, majd áttörve a liszttel és a tojással tésztát gyúrok belőle.
Lisztezett deszkán kb. 1 cm vastagságúra kinyújtom, majd téglalapokra feldarabolom és elosztom rajta a darált húst. Mint a buktát feltekerem és pici olajjal kikent tepsibe rakom sűrűn egymás mellé. Egy 25*30-as tepsi tele lett (36 db lett ebből a mennyiségből).


5 dkg rámából, 6 dkg lisztből és 6 dl tejből besamelt készítek, sózom, borsozom, pici kakukkfüvet és 2 dl tejfölt keverek bele.
Ezzel leöntöttem a roládokat. Lefóliáztam és 50 percig 200 fokon sütöttem, majd reszelt sajttal megszórtam a tetejét és már csak pirítottam.