2012. december 9., vasárnap

Haboscsiga



Fehér asztalos szülői értekezletre kellett vinni valamit. Olyat szerettem volna, amivel nincs sok munka, nem túl nagy, nem nagyon krémes. Böngésztem a süteményes füzetemet, így esett a választásom erre az elfeledett apró süteményre.

40 dkg liszt
1 cs. ráma
4 t. sárgája
2 dkg élesztő
½ dl tej

A hozzávalókat összegyúrtam és 3 cipóra osztottam.


Egyenként kisodortam és a következővel  töltelékkel megkentem, feltekertem és ujjnyi vastagra felszeleteltem.


4 tojásfehérjét 30 dkg cukorral gőz felett felvertem, egy kicsit hűlni hagytam, majd belekevertem 2 zacskó kókuszt.

Sütőpapíros tepsin pirosra sütöttem.


2012. december 2., vasárnap

Diós rácsos



Nagypapám kedvenc süteménye volt. Már rég készültem rá, hogy megsüssem, de időm nem volt rá. Így most kis középsőm első süteménye lett. Ügyesen elkészítette és nagyon finom lett.

50 dkg lisztet elkeverek 2cs. sütőporral, elmorzsolom a 25 dkg vajat, hozzáadom a 15 dkg cukrot, csipet sót, 3 tojássárgáját és szükség szerint 1-2 ek.tejfölt.
Összegyúrom, majd a 2/3 részével kibélelek egy (30*25) tepsit.
3 tojásfehérjét keményre verek 15 dkg porcukorral, 1 cs.vaníliás cukorral, majd beleforgatok 25 dkg darált diót és egy citrom reszelt héját.
A tepsiben lévő tésztát jó vastagon megkenem baracklekvárral, erre rákenem a diós habot.
A kisebb tésztából (1/3) rudakat sodrok és a hab tetejére rácsot készítek.
180 fokos sütőben kb.25-30 percig sütöm.


2012. október 23., kedd

Libanci-tarkedli



Valamelyik nap régi ételekről beszélgettünk. Régi, gyermekkori ételekről, ízekről. Némelyiknek csak a neve ugrik be, de az, hogy hogyan is készült már nem. Nagymamáim rég meghaltak, s ők voltak az igazi tudói ezeknek a recepteknek. Szlovákiából lettek idetelepítve, s hozták magukkal az ottani ízeket. Anyukámmal beszélgetve jutott eszembe a libanci vagy tarkedli. Így is hallottam meg, úgy is.
Nagyjából összeraktuk a receptjét, de azért kutakodtam a neten, mert biztos voltam benne, hogy találok olyan blogot, ahol ismerik még a régi recepteket. Lehetne kelt fánknak is hívni, de én maradnék a réginél.
Így egy kicsit frissítve, modernizálva egy kis kukoricaliszttel elkészült az én libancim-tarkedlim. S hogy a családnak is ízlett az ismeretlen étel, az külön öröm.

40 dkg liszt
30 dkg kukoricaliszt
  3 dkg élesztő
  4 dkg cukor
  3 tojás
  5 dl tej
  Csipet só

Az összes hozzávalót tálba téve jól összekevertem fakanállal (de lehet géppel is). Nokedlitésztához hasonlít a legjobban. Félre téve egy órára szépen megkelt.


Mivel tarkedli sütöm nincs, ezért serpenyőben, ujjnyi olajban, evőkanállal beleszaggatva megsütöttem.




Fahéjas porcukorral megszórva és baracklekvárral isteni finom.

2012. október 16., kedd

Darástészta



Valamikor régen, talán még gyesen voltam mindig én gyúrtam a tésztát. Aztán ahogy felgyorsult a világ, dolgozni mentem, egyre kevesebb volt az időm, szép lassan elmaradt. Egyszerűbb volt megvenni a tésztát és kifőzni, mint gyúrni, sodorni stb. Pedig ízében és állagában verhetetlen. Aki még csak bolti tésztából evett darás tésztát, krumplis tésztát, mákos tésztát stb. az nem is tud különbséget tenni finom és finom között. Hát remélem nem csak a „kor” miatt gondolom, hogy azok a régi jó dolgok sokkal, de sokkal jobbak.   
Érdemes kipróbálni!

50 dkg liszt
2 tojás
2 kk. só
Kb. 2 dl víz

Ezt jól összegyúrjuk (lehetőleg simára) és egy kicsit pihentetjük (nem kell feltétlenül).


A tésztát lisztezett deszkán vékonyra, de nem túl vékonyra sodorjuk és kb.10 cm-es csíkokra vágjuk és lisztezve, hogy ne ragadjanak össze, egymásra rakjuk.


Kétfelé vágjuk, majd elkezdjük vékony pár mm-es csíkokra vágni.



Elkészítjük a darát:
15 dkg dara
1 dl olaj
Csipet só
Kb. 2,5 dl víz

Az olajon aranybarnára pirítjuk a darát, majd ráöntjük a vizet és fedő alatt puhára főzzük. Időnként megkeverjük. Ha puha és szépen szétpörög, akkor jó.

Egy nagyobb fazékba vizet teszünk fel, teszünk bele 2 ek. olajat és 3 kk. sót.
Mikor a víz forr, kisebb adagokban kifőzzük a tésztát. Nem kell sokáig főzni. Időnként kevergetve, hamar feljön a víz tetejére. Szűrővel kiszedjük, leöblítjük, a darára tesszük és összekeverjük.
Porcukorral, befőttel, ki mivel szereti, nagyon finom.


2012. október 10., szerda

Piláf szűzpecsenyével



A piláfot nem olyan rég fedeztem fel, aztán amikor elkészítettem nem tudtam betelni vele. A magyar konyhában, mint zöldséges rizses hús szerepelhetne, de annál sokkal több. Nagyon sokféleképpen lehet elkészíteni. Eredeti keleti étel, ahol legtöbbször hússal készítik, de akár egy vegetáriánus étlapján is szerepelhet. Sőt. De ezt mindenki döntse el maga. Nálunk mindkét változat bejött.
Először húsos változat készült, mert karaj vásárláskor a szűzpecsenye is rajta volt, így ez a kis darab tökéletes volt hozzá.

20 dkg szűzpecsenye
1 kis fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
3 ek. olívaolaj
2 kk. só
¼ kk. őrölt gyömbér
¼ kk. őrölt bors
¼ kk. kurkuma
Csipet szerecsendió
2 piros paprika
1 sárga paprika
1 kisebb cukkíni
3 sárgarépa
1 bögre barna rizs
1,5 bögre víz

Apróra vágtam a vöröshagymát és a fokhagymát, és kevés olívaolajon megdinszteltem. Rátettem az apróra kockákra vágott húst és fehéredésig pirítottam. Sóval, borssal, gyömbérrel, kurkumával, szerecsendióval fűszereztem, 1 dl vizet öntöttem alá és elkezdtem főzni.


A paprikákat, sárgarépát, cukkínit csíkokra vágtam.
A félig megfőtt húshoz adtam a rizst, felöntöttem vízzel és tovább főztem. 15 perc után ráraktam a zöldségeket és készre főztem. Nem baj, ha a zöldségek roppanósak. Nem kell mindent túl főzni - mondják okosan mások – ez igaz.
A kész rizsbe még egy marék szezámmagot kevertem.


2012. szeptember 28., péntek

Padlizsános-gombás ragu penne tésztával



Ebben a rohanó világban ritkán van idő ráérősen főzni, pedig de jó is az. Kényelmesen átgondolni, előkészülni és kapkodás nélkül elkészíteni. Na majd máskor, most megint gyorsan kell ebédet varázsolni.
Volt itthon egy közepes padlizsán, hozzáadva egy kis paradicsom, gomba és fincsi ebéd lesz.

1 padlizsán
5 paradicsom
30 dkg gomba
1 fej vöröshagyma
½ kk. pirospaprika
Bors
Pár szál zöldségzöldje

A dinsztelt hagymára rakjuk a felkockázott padlizsánt, paradicsomot, majd végén a felaprított gombát. Fűszerezzük és puhára főzzük. Végén megszórjuk egy kis zöldség zöldjével.
Míg elkészül, addig éppen kifő a tészta.


2012. szeptember 23., vasárnap

Paradicsomos padlizsán besamellben sütve



Kiskislányom készítette valamelyik nap ezt az egyszerű és gyors padlizsános ebédet.
Finom és könnyű, bár a hasábkrumpli kicsit nehezítette, de nem számít. Így együtt tökéletes ebéd volt. (S milyen jó úgy hazajönni a munkából, hogy ilyen finom ebéd vár!)

2 közepes padlizsán
4 nagy paradicsom
Vaj
Liszt
Tej
Bors
Sajt
2 gerezd fokhagyma
10 dkg reszelt sajt

A padlizsánt felkarikázta, tálcára rakta és besózta.


Míg állt, addig elkészítette a besamelt, amit ízlés szerint sóval, borssal, 5 dkg reszelt sajttal és 2 gerezd reszelt fokhagymával ízesített.
Papírtörlővel leitatta a padlizsánról a nedvességet.
Egy porcelántálat kiolajozott és először a padlizsánkarikák felét tette bele, rá a szeletelt paradicsomot,  fele besamell

aztán a padlizsán másik fele, majd az egészet nyakon öntötte a maradék besamellel. Tetejére szórta a sajt másik felét. Alufóliát tett rá és 180 fokon 25 percig sütötte, majd a fóliát levéve még 10 percig pirította.


2012. szeptember 14., péntek

Spagettiszósz télire

Nagyon sokszor készítünk spagettit. Hol én, hol a lányok. Por alapot szoktam hozzá venni, de idén úgy gondoltam, hogy készítek házi szószt. Tavaly csináltam hasonlót, de az hagymás volt és elég nagy darabokra turmixolta össze a gép. Finom volt, de a hagyma darabok egy kicsit zavartak. Nem tudom miért, pedig szeretem.
Ebben a mostaniban nincs hagyma. (Majd lesz amikor a darált hús alá dinsztelem frissen.)
Szerintem így is finom. És nemcsak spagettinek, hanem paradicsomos tésztának, lasagne-nak is tökéletes alapként szolgál. Tartósítószer mentes.

10 kg paradicsom
8 tk. só
2 ek. cukor
2 tk. őrölt bors
4 tk. oregano
4tk. bazsalikom
10 gerezd reszelt fokhagyma

A paradicsomot megmostam, forró vízbe dobtam, majd a lányok segítségével megszabadítottuk a héjától. Fazékba téve rögtön el kezdtem főzni.


Mikor felforrt beletettem a fűszereket és tovább főztem lassú tűzön.



Kb. 2,5-3 óra után elfőtte a harmadát a levének és elég sűrűnek ítéltem ahhoz, hogy üvegekbe tegyem.


Mindenféle méretű üveget választottam, hogy kisebb-nagyobb adaghoz legyen megfelelő mennyiség. Még forrón lezártam és rögtön fejre állítottam, hogy a vákuum behúzza a tetejét.
Így ment a pléd alá, hogy száraz dunsztba hűljön ki.


2012. szeptember 9., vasárnap

Márványkuglóf





Kiskislányom „kavarta” gyorsan mise után, mert mindenkinek édességre fájt a foga.

25 dkg vaj
25 dkg cukor
1 cs. vaníliás cukor
4 tojás
40 dkg liszt
10 dkg étkezési keményítő
1 cs. sütőpor
Csipet só
0,1 dl tej
2 cl rum
3 dkg kakaópor

A vajat tálban habosra keverni, majd egymás után hozzáadni a cukrot és a vaníliás cukrot.
A tojásokat felütjük és egyenként belekeverjük.
A lisztet keményítővel, sütőporral, sóval összekeverjük, majd a tejjel váltogatva a masszához adjuk. Végén hozzákeverjük a rumot. A sütőformát kikenjük vajjal és megszórjuk zsemlemorzsával.


A tészta kétharmadát tálba helyezzük, a maradékot összekeverjük a kakaóporral, majd a sötét és a világos tésztát felváltva a formába kanalazzuk. Villával könnyedén megkeverjük, hogy márványos legyen.


Előmelegített 180 fokos sütőben (kb. egy órát) tűpróbáig sütjük.


Kihűlés után kiborítjuk a formából és vagy porcukorral hintjük meg, vagy csokoládéval vonjuk be.
Most a Lidl-ben vásárolt csokiöntetet tettem rá. Már régóta a fiókban hevert legalább kipróbáltam. 


Könnyű vele dolgozni, egyszerűbb, mint a tortabevonó olvasztás.




2012. szeptember 2., vasárnap

Erzsi lepény



Ezt a süteményt vendégség napján már késő megsütni. Előző nap készítsük, mert a tésztának puhulni kell. De két-három naposan még jobb. Felszeletelve, dobozba téve napokig tökéletes, sőt nekem még finomabb.

40 dkg liszt
5 dkg vaj
10 dkg cukor
2 tojás
1 ek. méz
1 kk. szódabikarbóna
Tej

Az összes hozzávalót annyi tejjel gyúrjuk össze, hogy puha tésztát kapjunk.




3 részre osztjuk, egyenként kinyújtjuk és lapokat sütünk belőle.


0,5 l tej
4 ek. liszt

20 dkg porcukor
20 dkg vaj

2 cs. vaníliás cukor
2 ek. kakaó

A vajat habosra keverjük a cukorral, a tejet a liszttel sűrűre főzzük, majd mikor kihűlt a kettőt összekeverjük. Kétfelé vesszük, felébe 2 cs. vaníliás cukrot, felébe 2 ek. kakaót keverünk.
Ezzel töltjük a lapokat.


Tetejére csokimázt tehetünk, de porcukorral megszórva is finom.


2012. augusztus 31., péntek

Rántott cukkíni pirított burgonyával és kapormártással



Vége hossza nincs a cukkínis recepteknek. Igaz, hogy rántva volt, de kapor mártással és pirított krumplival még nem próbáltuk. Ismét megérte kísérletezni, mert nagyon finom lett.
A rántott cukkínit nem írom le, mert azt hiszem felesleges. A legnépszerűbb cukkínis étel, kár hogy sokan csak ezt ismerik.

A kapor mártás alapja a szokásos alapmártás: vaj, liszt, tej. Ezt ízesítettem egy csokor apróra vágott kaporral, sóval, borssal és sűrűre főztem.

2012. augusztus 24., péntek

Sajtos stangli



Imádom a sajtos stanglit és nem csak én. De a boltban őrült drága. Egy nem elég, hogy jól lakjunk, legalább kettő kéne mindenkinek, de még akciósan is csak ritkán engedjük meg magunknak. Régóta keresgéltem recept után, nézegettem több oldalon is, aztán ez lett belőle.

70 dkg BL 80 liszt
5 dkg vaj
2 tojás
1 pohár natúr joghurt
2 kk. só
2 dl tej
2,5 dkg élesztő
1 ek. cukor

A tejet meglangyosítottam, beletettem a cukrot és az élesztőt, majd felfuttattam. A vajat picit meglangyosítottam, majd a többi hozzávalóval együtt beletettem a dagasztógépbe, majd hozzáadtam az élesztőt is. Elindítottam a dagasztást.


Amikor végzett a gép, rögtön kivettem és picit kilisztezett tálba tettem. Letakartam és hagytam kelni. Fél óra után egyszer átgyúrtam, majd ismét fél órát kelt.


Ezután lisztezett deszkára borítottam, rudat formáztam, majd 8 egyenlő részre osztottam. Egyenként gömbölyítettem és ismét pihentettem 10 percet.



Ezután kör alakúra sodortam, a felső részét háromszögre hajtottam és feltekertem.


Bagett formára igazítottam és gáztepsire tettem.


15 perc pihentetés után vízzel lespricceltem és megszórtam reszelt sajttal, majd ráborítottam egy magas tepsit, hogy gőz keletkezzen.




200 fokos sütőbe tettem. 20 perc után a tepsit levettem róla és még 5 percig sütöttem.
8 db 13 dkg-os hatalmas puha, foszlós bagett lett belőle.